Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie

Nauka gry na pianinie

Chcesz nauczyć się gry na pianinie? Dobrze trafiłeś, Warszawa to miejsce gdzie prowadzona jest przez nas nauka gry na pianinie. Podczas kilkuletniego cyklu nauczania w miarę przyswajania materiału zajęć początkujący uczeń przechodzi do coraz trudniejszych utworów. Wraz z każdym kolejnym utworem uczniowie zapoznają się z coraz nowymi technikami gry, wymagającymi coraz trudniejszych elementów. W ten sposób uczniowie napotykając na kolejne przeszkody wchodzą na coraz wyższy poziomy gry. Program jest tak dobrany aby rozwijać technicznie (gamy, etiudy) ale również w ten sposób aby zainteresować muzyką klasyczną (utwory polifoniczne, sonatiny) oraz dodać trochę rozrywki poprzez utwory związane z muzyką pop, jazz czy też rock. Najlepiej gdy naukę rozpocznie się w wieku młodszym (najlepiej 5-7 lat) jednak nawet jeśli wcześniej tego nie robiłeś a masz ochotę spróbować to gwarantujemy Ci świetną zabawę.

Metody nauki gry na pianinie:

Metoda suzuki

Metoda Suzuki jest ciekawą metodą nauczania gry na pianinie szczególnie dla najmłodszych muzyków którzy jeszcze nie potrafią czytać. Wielu znanych muzyków potwierdza że jest to bardzo skuteczna, a równocześnie przyjazna dla dziecka metoda. W porównaniu do standardowej edukacji metoda ta pozwala zacząć naukę gry wcześniej, bo już w wieku 3 - 4 lat. Głównymi założeniami nauki gry Suzuki to wykorzystanie zdolności, które posiada każde dziecko, czyli naśladownictwa oraz chęci zabawy. Podstawą jest słuchanie utworów, które potem dziecko powinno wykonywać. W tej metodzie nie wprowadza się czytanianut. W lekcjach powinni uczestniczyć rodzice co służy temu, by dziecko uznawało naukę gry za coś naturalnego, co wykonuje się razem jako zabawę i przyjemność.

Nauka gry na pianinie - lekcja

nauka gry na pianinie

Metoda nutowa

Podstawowe etapy nauki gry na pianinie w metodzie nutowej to:
Granie dwoma rękami. Nauka koordynacji obu półkul mózgowych.
Szczegółowa praca nad coraz trudniejszymi utworami ("muzyczne zgłebianie treści utworu").
nauka gry na pianinie - nauka nut

1.Nauka nut na pięciolinii

Dziecko poznaje rozkład nut na klawiaturze. Z reguly rozpoczyna sie nauke nut w kluczu wiolinowym, lecz powinno się szybko przejść również do klucza basowego. W kluczu basowym zapisywane są nuty dolnej części klawiatury, które najczęściej grane są lewą ręką.

2. Koordynacja rąk:

Po nauce nut pojawia się problem w jaki sposób skoordynować grę obydwu dłoni. Jest to z reguly kwestia ćwiczenia, jednak nie ma na ten problem jednej recepty. Najlepiej zaczynac ćwiczenia koordynacyjne od każdej ręki z osobna aby potem probować je połączyc razem, powtarzając ćwiczenia aż do skutku.
interpretacja
W jaki sposób probować koordynować grę dwóch rąk na raz:
"Bardzo ważne jest aby probować ćwicząc prawą i lewą rękę osobno, a potem naprzemiennie. Podczas ćwieczenia powinine następować proces myślowy probujący połączyc pracę obydwu rąk razem. Można to zrobić na przykładzie prostych utwórów na pianino. Zaczynajmy cwiczenie od prawej ręki na "100%", nie patrząc na klawisze, Patrzenie na klawisze jest wydaje sie byc najwiekszym problemem. Pożniej dołączmy akompaniujacą lewą rękę także "na 100%". Bez patrzenia na klawisze na przemian należy ćwiczyć lewą i prawą rękę. Palce powinny same wiedziec, co powinny zagrać. Na koncu powoli, zaczynamy grę łączać obydwie ręce dalej bez patrzenia na klawisze. Grając należy słuchać siebie. Cwiczymy to dopóki nie nie będziemy musimy kontrolować pracy rąk. Stopniowo trzeba przyspieszać tempo do normalnego tempa w jakim utwór powinien byc wykonywany. Pracując w ten sposób szybko powinno sie pokonać początkowe trudności"

3.Interpretacja utworu

Po opanowaniu techniki dopiero zaczyna się wraz z nauczycielem właściwa praca nad interpretacją muzyczną utworu.
nauka gry na pianinie - interpretacja

Prezentacja utworów

MailTo © Author:Toms | lekcje pianina w warszawie | zapraszamy | music school | szkoła muzyczna